Najlepsza blachodachówka. Czyli jaka?
Odpowiedni wybór blachodachówki, zapewni twojemu dachowi trwałość na lata. Jednak w momencie podejmowania decyzji, często inwestorzy przychodzą do nas z pytaniem: jaką blachodachówkę wybrać? Na co szczególnie zwrócić uwagę? Jakie parametry są najważniejsze w jej produkcji?
Zacznijmy może od pytania fundamentalnego: jaka jest funkcja pokrycia dachowego? Pierwsza najważniejsza cecha, to zapewnienie szczelności, żeby nam woda, śnieg, grad i inne opady nie wlatywały do kuchni, łazienki tudzież salonu. Z tym w pełni zgoda? Jeśli tak, to jedziemy dalej. Jeśli mamy zapewnioną szczelność, to bardzo dobrze, żeby to co mamy nad głową cieszyło oko. Więc drugą najważniejszą cechą jest estetyka pokrycia dachowego. I to moi drodzy jest rzecz absolutnie subiektywna, a gusta ciężko ubrać w jakiekolwiek ramy.
Dlatego niniejszy ranking będzie opierał się głównie na rzeczach mierzalnych i ważnych, takich jak: grubość i jakość stalowego rdzenia, rodzaj powłoki zabezpieczającej blachodachówkę, łatwość i szybkość montażu, dostępność akcesoriów do szybkiego i łatwego montażu pokrycia dachowego. Są to najważniejsze cechy blachodachówki na które należy zwrócić uwagę.
Uniwersalność, potwierdzona doświadczeniem
Wybierając blachodachówkę, dobrze zwrócić swój wzrok ku największym producentom tego pokrycia dachowego. Decydując się na ich produkty mamy pewność co do jakości oferowanych wyrobów.
Wyroby z blachy określa norma PN-EN 14782 oraz PN-EN 508-1, która określa grubość stalowego rdzenia na 0,5mm w blachach powlekanych. Wgryzając się bardziej w treść tych norm, dokopiemy się do pewnego szczegółu: tolerancja może wynosić +/- 10%. Oczywiście znając praktyki rynkowe, częściej spotkamy blachy bliżej grubości 0,45 mm niż 0,55 mm. Jednak decydując się na sprawdzonych producentów, z dużym doświadczeniem rynkowym, częściej zobaczymy grubość 0,5mm niż u producentów, bez większej historii, wypracowanych kontaktów w hutach i doświadczenia rynkowego.
Dzięki rozbudowanej bazie naukowo-badawczej, duzi producenci wciąż mogą udoskonalać swoje produkty i wprowadzać coraz to bardziej innowacyjne rozwiązania, które przyspieszają prace na dachu, a my możemy się cieszyć kolejnym skończonym etapem naszego domu.
Dlatego w niniejszym zestawieniu skupimy się właśnie na takich blachodachówkach.
Blachy Pruszyński- Loara, czyli dwa światy.
Blachodachówka Loara od firmu Blachy Pruszyński to połączenie nowoczesnej formy z tradycyjnym wyglądem dachu. To próba połączenia dwóch wizji w jedną, spójną całość. Wsad blachy stanowi stalowy rdzeń o grubości 0,5mm, który otoczony jest najlepszymi powłokami poliuretanowymi. Obecnie jest to najlepsza powłoka dostępna na rynku. Dzięki jej zastosowaniu, producent jest w stanie dać 50 letnią gwarancję na swoją blachodachówkę, a my możemy być na ten czas spokojni, że nic z nią nie powinno się wydarzyć.
Loara występuje zarówno w opcji ciętej na wymiar oraz jako blachodachówka modułowa. W obydwu przypadkach jej szerokość krycia wynosi 1120 mm. Niewątpliwie wykonawca doceni nasz wybór, gdyż Loara jest blachodachówką symetryczną. Oznacza to, że można ją układać zarówno od lewej strony jak i od prawej strony. Dzięki temu możemy zaoszczędzić nasze pieniądze, gdyż niektóre odpady będzie można wykorzystać w innym miejscu na dachu.
Od jakiegoś czasu firma Blachy Pruszyński stale rozwija dział z obróbkami blacharskimi i miejmy nadzieję, że już niedługo ujrzymy więcej gotowych akcesoriów montażowych w ich ofercie, takich jak dedykowane wiatrownice, zakończenia gąsiorów, etc. Póki co musimy liczyć na kunszt i rzemiosło naszego dekarza.
Ruukki- Frigge. Serce domu
Blachodachówki Ruukki słyną ze swojej ponadprzeciętnej jakości i długowieczności. Wszystko za sprawą szwedzkiej stali, z huty SSAB. Pokrycia dachowe od Ruukki są znane z wytrzymałości na różne, nawet najbardziej ekstremalne, warunki atmosferyczne.
Nie inaczej jest właśnie z blachodachówką Frigge. Jej prosta i nowoczesna forma przypadnie do gustu ludziom, którzy szukają najnowszych trendów w architekturze, zaś każdy wykonawca doceni jej symetryczność. Frigge dostępna jest tylko jako blachodachówka modułowa. Dzięki temu możemy przewieźć zupełnie samodzielnie materiały pod dom, a wykonawca może się skupić na montażu pokrycia.
Blachodachówka Frigge posiada specjalne zagłębienie na wkręty. Pomoże to uniknąć ewentualnych błędów przy montażu, a nam zapewni szczelność i spokój na lata. Oczywiście Frigge dostępna jest w wielu powłokach i kilku kolorach do wyboru, ale my szczególnie polecamy kalse Ruukki 50, czyli z możliwie najdłuższą gwarancją.
Firma Ruukki pomyślała o dedykowanych obróbkach blacharskich do tego modelu blachodachówki, które nadają bardziej efektownego wyglądu całości połaci. Niemniej do wiodącej firmy w tym temacie jeszcze daleka droga.
Budmat- Bella Sara. Klasyka w najlepszym wydaniu
I tak oto wylądowaliśmy na końcu naszego zestawienia, co nie znaczy, że będziemy teraz pisać o najgorszej blachodachówce. Wręcz przeciwnie. Można śmiało rzec, że firma Budmat jest liderem jeśli chodzi produkcję dedykowanych akcesoriów do blachodachówek.
Do większości modeli blachodachówek są dedykowane wiatrownice, gąsiory czy zakończenia gąsiorów. Owszem przyznajemy, że te akcesoria mają swoją cenę, niemniej zyskujemy estetyczne rozwiązania na swoim dachu, którego przecież nie budujemy na 5 czy 10 lat….Zgadza się? Wykonawca zaś doceni szybkość i łatwość montażu dedykowanych obróbek.
Firma Budmat do swoich blachodachówek modułowych zaopatruje się w stal, w dużych i sprawdzonych hutach, takich jak: Arcellor Mittel czy szwedzki SSAB, dlatego możemy być pewni, że ich blachy są naprawdę bardzo dobrej jakości.
Blachodachówka występuje w powłokach z gwarancją 30, 40 i 50 letnią, w różnych kolorach. Dostarczana jest na paletach, dzięki czemu można łatwo przetransportować i przechowywać blachy na budowie czy magazynie.
Podobnie jak w firmie Ruukki produkty Budmatu posiadają otwory montażowe, które ułatwiają mocowanie blachy i pozwalają skorygować ewentualne uchybienia przy jej układaniu. Podwinięcie krawędzi dolnej zapewnia lepszy odpływ wody, a tym samym zapobiega jej zaleganiu.
Czy tym wpisem choć trochę rozjaśniliśmy Wam w głowie? Mam nadzieję, że tak. Tytułem podsumowania chciałbym przekazać takie drogowskazy przy wyborze blachodachówki.
- Dach stawiacie na lata, dlatego nie warto oszczędzać na pokryciu dachowym. Jeśli więc możecie wybierajcie najlepsze powłoki.
- Stawiajcie na znanych i dużych producentów blachodachówek. Na rynku jest bardzo dużo producentów pokryć dachowych z blachy, o niższych cenach. Jednak jakość ich blach może być różna. Dlatego czasami warto dopłacić te kilka złotych i wybrać sprawdzone i solidne rozwiązania.
- Dedykowane akcesoria dachowe, takie jak wiatrownice, gąsiory i ich zakończenia podrażają nam wyceny, jednak zyskujemy na estetyce i szczelności dachu.